Literacka
Sala Literacka
Zapisy na atrakcje z limitem miejsc odbywają się w punktach informacyjnych na terenie konwentu
Sobota
11:00-11:50 – Perfect strangers to sworn enemies – o toksycznej miłości wydawnictw do fanfików
Agnieszka „Raven” Szmatoła
Wydawnictwa, a szczególnie działy marketingu czerpią z kultury fanowskiej pełnymi garściami. Tropy, jak enemies to lovers czy found family mniej lub bardziej udatnie nakłaniają do kupna kolejnych pozycji. Popularne fanfiki dostają nowe życie i ukazują się drukiem, a debiutanci coraz częściej chwalą się liczbą odsłon. Dlaczego ta nagła popularność nie jest pozytywnym zjawiskiem i dlaczego mariaż fanfików z wydawnictwami skazany jest na porażkę? O tym posłuchacie na prelekcji.
12:00-12:50 – Inspiracja mitologią słowiańską we współczesnej literaturze
Kasia Wierzbicka
Dlaczego słowiańskie motywy pojawiają się ostatnio tak często w literaturze? Jakie funkcje mogą pełnić wątki związane z przedchrześcijańskimi wierzeniami? W jaki sposób są ukazywane? Na te pytania postaram się odpowiedzieć podczas prelekcji na podstawie wybranych książek, m.in.: Kajko i Kokosz w krainie borostworów, Wiedma, Tofa, czy Gołoborze. Panna.
13:00-13:50 – Wszystko jest fikcją
Jarek Dobrowolski (Sinister Project)
Czy żyjemy w świecie faktów, czy opowieści? Literatura, historia i nauka pokazują, że rzeczywistość to w dużej mierze narracja. Jak fikcja wpływa na naszą percepcję prawdy? Gdzie leży granica między rzeczywistością a fikcją – i czy w ogóle istnieje? Zapraszam na prelekcję, która zmusi do refleksji!
14:00-14:50 – Dlaczego literatury zabijają czytelnictwo wśród młodzieży?
Ashi
Czy szkolny kanon literatury jest odpowiednio dostosowany do potrzeb i zainteresowań młodych ludzi? Dlaczego wielu uczniów unika książek po zakończeniu szkoły? To doskonała okazja, by wspólnie poszukać odpowiedzi na pytanie, jak zainspirować młodzież do czytania i przywrócić literaturze należne miejsce w ich życiu.
15:00-16:50 – 101 błędów debiutanta
Dominika „Neerdie” Kledzik
Piszesz pierwszą książkę? A może dopiero zaczynasz? W tej prelekcji pokażę wszystkie trudności, błędy i wyzwania, które spotykają początkującego pisarza: w trakcie tworzenia pierwszej powieści, wysyłania jej do wydawnictwa itd. Co zrobić by Wasz tekst był lepszy? Jak sprawić, by wydawca Was zauważył? Przejdziemy razem przez proces tworzenia książki i odpowiem na Wasze pytania.
17:00-18:50 – Czy z oklepanych motywów można wyciągnąć jeszcze coś świeżego?
Feranos, Janusz Stankiewicz, Camille O’Naill, Ania Spychaj
Rzut okiem pisarzy fantastyki na świeżość i klasykę, dyskusja o przetartych szlakach, improwizacji, inwencji i recyklingu motywów.
19:00-19:50 – Smoki – przegląd wyobrażeń tych stworzeń w mitologiach i wybranych dziełach kultury
Maja „Terry” Gorajek
Smoki, wszyscy mamy jakiś ich obraz od dzieciństwa. Ale czy zastanawiało was jak można podejść do tego inaczej niż Tolkien? Zapraszam na przedstawienie tych majestatycznych stworzeń w wybranych mitologiach oraz dziełach kultury, gdzie niekoniecznie mogą jawić się tak, jak większość je sobie wyobraża.
20:00-20:50 – Piekło w literaturze
Feranos, Kasia Wierzbicka, Agnieszka „Raven” Szmatoła, Ania Spychaj
Odkryj, jak pisarze na przestrzeni wieków kreowali swoje literackie inferna, od metaforycznych otchłani po dosłowne krainy potępienia. Podróż przez najmroczniejsze wizje ludzkiej wyobraźni, gdzie granica między cierpieniem a nadzieją często bywa zatarta.
21:00-21:50 – Fantastyka a prawo, czyli o tym, jak dobrze pisarze znają przepisy
Marcin „Hari” Rutkowski
Fantastyka w mniejszym lub większym stopniu zwykła czerpać z otaczającej nas rzeczywistości. Zjawisko to nie omija również zagadnień prawnych, choć znajomość prawa i jego odwzorowanie przez autorów bywa dalekie od oryginału. Zapraszam do dyskusji o tym, jak wiernie prawo zostało oddane w literaturze.
Niedziela
9:00-9:25 – Wampiry, Rasputin, Oscar Wilde, i naziści – Fiends of the Eastern Front
Sloe (SMF Avangarda)
45 lat temu, w wiodącym magazynie sci-fi pojawił się komiks pozornie niepasujący – horror o żołnierzu Wehrmachtu walczącym u boku rumuńskiego oddziału wampirów, a potem desperacko walczącym o życie, gdy Rumunia zmieniła strony. Z genialnymi rysunkami Ezquerry był to natychmiastowy klasyk, ale na kontynuację czekać musieliśmy 26 lat – cóż to był za powrót! Od dzikiego zachodu po zimną wojnę, przybliżę jeden z najlepszych komiksów ostatnich lat.
9:30-9:50 – Niewidzialni tytani komiksu
Sloe (SMF Avangarda)
Skąd się bierze każde „With great power comes great responsibility”, czy „I am the law”? W końcu nie z ust postaci, które są tylko rysunkami na papierze – zawdzięczamy je pracy literników.
Zapominani, niewidzialni, nie dzielący sławy scenarzystów i rysowników, są fundamentem, bez którego świat komiksu byłby nie do poznania. Podczas prelekcji opowiem, co może być ciekawego w stawianiu literek i co jeszcze spadało na barki tych tytanów pracy.
10:00-10:50 – Wędrówki po zaświatach
Marta Kładź-Kocot
Wyobrażenia krain zamieszkałych przez umarłych towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. W kulturze znajdziemy również wielu bohaterów, którzy z takich czy innych przyczyn zawędrowali w zaświaty. Spróbujemy im potowarzyszyć.
11:00-11:50 – Kreacja światów fantasy – czyli zabawa autora jego uniwersum
Camille O’Naill
Pokażę wam od kuchni jak mogą powstawać uniwersa. Budowanie świata, w tym aspektów wiary, podań, legend oraz zwyczajów.
12:00-12:50 – Fantastyczne jedzenie
Krystyna Chodorowska
Od elfich sucharów w sakwach Drużyny Pierścienia, poprzez streetfood cyberpunkowych miast, aż po wykwintne uczty w Pieśniach ognia i lodu – produkty spożywcze w literaturze fantastycznej to coś więcej niż zwykła strawa. Czasem to porcja fantastycznego świata w pigułce. Przyjrzyjmy się twórczości autorów, którzy naprawdę lubią i doceniają jedzenie. Przekonamy się, co Cayce Pollard wybrała sobie z oferty śniadaniowej w ekskluzywnym rosyjskim hotelu, co zawierała ulubiona kanapka Sama Vimesa i jak stylowo zasiadali do stołu Niecni Dżentelmeni. Przyjdźcie i niech nikt nie odejdzie głodny wrażeń!
13:00-14:50 – Warsztaty pisarskie
Marta Kładź-Kocot
Jeśli piszesz, przydałoby się trochę wiedzy na temat operowania technikami narracyjnymi. I odrobina wdrożenia tej wiedzy w praktykę. Zapraszam serdecznie!
(warsztaty: limit 8-10 osób! Zapisy w punkcie info)
15:00-15:50 – Literatura Niepiękna
Bartłomiej Sztobryn
Zwyrodnialcy, potwory, obrzydliwości. Fantastyka jest ich pełna – zwłaszcza horror. Dlaczego niektórzy z nas mają dosyć księżniczek i smoków, a wolą paskudników bez sumienia i zło czające się w ścianach starych budynków oraz pośród cieni lasów? Co jest tak fascynującego w prawdziwych i fikcyjnych zwyrodnialcach? Przyjdź i się dowiedz… O ile się nie boisz!