Manga & Anime
Sala Manga & Anime
Sobota
11:00-12:50 – Czym dokładnie jest Twisted Wonderland (Wprowadzenie do gry)
Oliwia „Hel.o.o.cosplay/Artur” Bąk
Twisted Wonderland. Gra która staje się coraz bardziej popularna, ale o czym dokładnie jest? Złoczyńcy Disneya, ale zmienieni w hot anime chłopców?! Brzmi jak rzecz ze snów, ale to faktycznie prawda. Oficjalna gra Disneya gdzie designy postaci są stworzone przez autorkę Kuroshitsuji. Dowiedz się więcej o tym, co dokładnie skrywa świat, do którego się dostajemy za pomocą nawiedzonej karocy.
13:00-13:50 – Objection! czyli o cała prawda o prawie i prawnikach w anime
Marcin „Hari” Rutkowski
Na rynku nie brakuje serii, których bohaterowie od czasu do czasu powołują się na przepisy prawa. Autorzy nie zawsze jednak są zaznajomieni z treścią przepisów, co potrafi prowadzić do bardzo nietypowych sytuacji. Jeżeli lubicie dyskutować o prawie albo po prostu chcecie pokrytykować jego znajomość u mangaków, jest to atrakcja dla was.
14:00-14:50 – Kiedy płaczesz razem z bohaterem – emocje jakie wyzwalają w nas mangi i anime
Urszula “Mangowy Bzik” Pawlik
Co czujesz czytając mangi? Czy w trakcie oglądania towarzyszy Ci żal? Radość? Smutek? Motywuje Cię pokonywanie trudności przez bohaterów? Może ekscytuje Cie już samo otwarcie nowego tomika? Zapraszam na panek, w którym wylejemy nasze emocje i zmierzymy się z empatycznym odbieraniem historii.
15:00-15:50 – Bestia czy człowiek? Psychologia postaci w Beastars
Bartek „Kokosik/Lian” Drożdż
Chciałbym zaprosić Was do spojrzenia na postacie z Beastars w sposób, który pozwala dostrzec, jak złożone są ich osobowości! Porozmawiamy o ewolucji bohaterów oraz ich walce z własnymi instynktami i wyborach, które kształtują ich tożsamość. Przyjrzymy się, jak Legoshi i spółka stają przed trudnymi decyzjami, które sprawiają, że ich świat staje się coraz bardziej ludzki, mimo że są zwierzętami!
16:00-16:50 – Nie tylko isekaie – fantastyka w mandze i anime
Cartoonistka
Isekaie ostanimi czasy podbiły gatunek fantasy tak, że brak randomowego Japończyka, który przenosi się do świata magii, może budzić zdziwienie. Będziemy rozmawiać o tym, jak wygląda fantastyka w mandze i anime oraz pogadamy o najciekawszych seriach.
17:00-17:50 – Kolory magii. Magical girls a teoria kolorów
Pola Kalinowska, Sida Olesiak
Postacie w anime takich jak Czarodziejka z Księżyca czy Madoka Magica często można rozpoznać po strojach we wszystkich kolorach tęczy. Czy coś oznaczają? Jakie cechy charakteru mogą symbolizować konkretne barwy? Przyjrzymy się czarodziejkom z różnych serii i może znajdziemy ukryte znaczenie.
18:00-18:50 – Cierń na duszy
Błażej „Zell” Pęszyński
Anime często porusza temat depresji w sposób głęboki i wielowymiarowy. W prelekcji przyjrzymy się, jak twórcy ukazują depresję za pomocą symboliki, narracji i psychologicznych portretów postaci. Omówimy wiele tytułów analizując wpływ kultury Japonii na obraz depresji i zastanowimy się, czy anime może pomagać w jej zrozumieniu.
19:00-19:50 – Jedzonko w lochach. Dungeon Meshi!
Paweł “Duo” Więzowski
Prelekcja na które wspólnie pośmiejemy się i pogadamy na temat dlaczego pełnowartościowe posiłki są takie ważne. Nie zabraknie smoków, szalonych elfów i zwariowanej drużyny która próbuje zrealizować super ciężki quest.
20:00-20:50 – Może świat się kończy, ale przynajmniej mamy Anime
Kot
Wstęp do japońskiego apokaliptycyzmu. O tym co wyobrażenia o końcu w fikcji mówiły o nastrojach społecznych i duchu narodowym na przestrzeni lat.
21:00-21:50 – Jak powstaje manga
Aleksandra “Nashi” Wieżel
Od rozrysowania scen aż do fizycznego tomiku – jakie są etapy powstawania mangi? Z jakich narzędzi korzystają mangacy? Co decyduje o publikacji mangi w magazynie? Zapraszam na panel wszystkich głodnych wiedzy i smaczków na temat wydań japońskich.
Niedziela
9:00-9:50 – Sztuka Tłumaczenia – Czyli jak Powstają Fansuby
Mateusz „elbrus998” Ściesiński
Prelekcja opowiadająca o kulisach pracy przy fanowskich tłumaczeniach anime (fansubach). W prelekcji przedstawiony będzie proces powstawania fansubów (od tłumaczenia, przez korektę, typesetting i QC), podział obowiązków w grupie, używane oprogramowanie oraz problemy z jakimi grupy fansubowe się muszą zmagać.
10:00-10:50 – Czy zakończenie BNHA jest faktycznie takie złe?
Maria “Tora” Krawczyk
Wieloletnia podróż Deku oraz spółki zakończyła się z przytupem. Czy zwieńczenie ich historii było dobre? Cóż, jeden rabin powie tak, a drugi nie — z tym że, tych drugich wydaje się być o wiele więcej. Co poszło w tej serii nie tak, a co zostało zrobione w niej dobrze? Czy zakończenie Boku No Hero Academia jest faktycznie tak tragiczne? Na te, jak i na inne pytania odpowiemy sobie na panelu. PLUS ULTRA!
11:00-11:50 – Kosmiczne Opowieści – o mangach SF
Daria „Czytam_i_Paczam” Makuch
Podróż po klasycznych tytułach japońskich komiksów science fiction wydanych w Polsce. Skupimy się na dziełach, które zdefiniowały gatunek, poruszając tematy takie jak podróże kosmiczne i sztuczna inteligencja.
12:00-13:50 – Historia aktorskich adaptacji mang i anime
Rafał ,,Radagast21″ Majewski
Aktorskie adaptacje mang i anime kojarzą się ludziom przede wszystkim z amerykańskimi niewypałami oraz innymi słabymi przypadkami z Japonii. Jednakże ich bogata, prawie stuletnia historia kryje w sobie wiele perełek oraz ciekawych historii. Części z nich ludzie kompletnie nie znają. Jednakże z tej prelekcji możecie się dowiedzieć, jak wygląda historia aktorskich adaptacji mang i anime w streszczonej formie.
14:00-15:50 – 300 herosów, jedna piłka – czyli Blue Lock
Kanata, Onyx
300 napastników zamkniętych razem, bez kontaktu ze światem zewnętrznym – postanowili w pogoni za marzeniem porzucić samego siebie i odrodzić się na nowo. Każdy z nich chce być najlepszy, ale tylko jeden może obudzić w sobie prawdziwe ego. Takie elementy łączy Blue Lock – placówka w Japonii, w której starają się wyłonić najlepszego napastnika na świecie. O tym, co dokładnie skrywa seria Blue Lock – mamy okazję Wam opowiedzieć podczas panelu.