Popkulturowa
Sala Popkulturowa
Sobota
11:00-11:50 – Reklama dźwignią… rozrywki? – o reklamach, które bawią i nie tylko
Szymon „Nepomucq” Gorlicki
Kto lubi reklamy? No nikt nie lubi, to jasne. Ale przecież reklamy, jeśli są dobrze zrobione, potrafią bawić, szokować, a nawet wzruszać. Zapraszam na przegląd reklam z lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych: reklam ciekawych, śmiesznych, wzruszających, kontrowersyjnych, zakazanych, najlepszych i najgorszych, najbardziej kreatywnych i najgłupszych. Reklamy różne, ale łączy je jedno – są zwyczajnie ciekawe.
12:00-12:50 – 007 na zakręcie – jak zmieniało się kinowe oblicze Bonda na przestrzeni lat?
Marcin Kończewski „Koń Movie”
Barbara Broccolli oddała władzę nad Jamesem Bondem Amazonowi. Cóż z tego wyjdzie? Jak w ciągu tych dekad wychodził z opresji Agent 007?
13:00-13:50 – Ta koszula żyje, czyli dalsze losy Mokrej Koszuli Pana Darcy
Zwierz Popkulturalny
Kilka lat temu na Polconie zaprezentowałam odbiorcom ciekawe kulturowe przetworzenia sceny z Panem Darcy wyłaniającym się z jeziora w Dumie i Uprzedzeniu z 1995 roku. Od tamtego czasu koszula Pana Darcy zamiast wyschnąć, zaczęła żyć własnym życiem pojawiając się w kolejnych dziełach popkultury – mniej lub bardziej nawiązujących do powieści Jane Austen. Chciałabym przedstawić odbiorcom nową wersję tej analizy i pokazać, że mokra koszula nigdzie się nie wybiera.
14:00-14:50 – Spotkanie z podcastem ZVZ
Paweł Opydo i Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
To już trzeci raz, więc możemy to nazwać tradycją! Paweł Opydo i Katarzyna Czajka-Kominiarczuk z podcastu popkulturowo-społecznego ZVZ opowiedzą o zbliżającym się końcu świata, koniach, kurach i znaczeniu Pitbulla dla kultury.
15:00-15:50 – Obcy vs. Hollywood: Jak wydoić kultową serię?
Jarek Dobrowolski (Sinister Project)
Popkultura to nie tylko rozrywka, ale i wielki biznes. Czy kultowe franczyzy powstają z pasji twórców, czy raczej są cynicznym sposobem na dojenie fanów? Na przykładzie serii Obcy prześledzimy, jak ewoluowała od arcydzieła horroru sci-fi do przeciętnych kontynuacji i rozczarowujących prequeli. Omówimy, co sprawia, że niektóre filmy stają się ponadczasowe, a inne stają się ofiarą komercjalizacji. Czy da się jeszcze ocalić wielkie marki przed ich własnym sukcesem?
16:00-17:50 – Tajemnice Lwiej Ziemi – wyprawa za kulisy „Króla Lwa”
Damian „Nox” Lesicki z fanpage’a Ryjówka
Historia Simby ma już ponad 30 lat, ale miłość do niej wciąż rośnie wokół nas. Dlaczego Król Lew był przełomowym filmem w portfolio Disneya? Czy faktycznie jest plagiatem dzieła Osamu Tezuki? Jakie elementy zostały usunięte z animacji (i które po latach wróciły)? Dlaczego Krąg życia ma dwa tłumaczenia? Przyjdzie czas, by odpowiedzieć na te i inne pytania, więc już się nie martw śmiercią Mufasy i przyjdź posłuchać tej prelekcji!
18:00-19:50 – Seriale aktorskie Star Wars – hit czy kit?
Antek „Marik Awaud” Matuszewski, Mikołaj „Marik Vao” Szymański i Magda „Ithilnar” Stawniak
Seriale ze świata Star Wars budzą skrajne emocje: dla jednych jest to powiew nowości i świeżości, zaś dla innych – pisaniem historii Odległej Galaktyki na nowo i nie zawsze dobrze. Trochę aktorskich produkcji dane nam było już zobaczyć, a więc przyjrzymy się po kolei każdej z nich i ocenimy, które są hitem, a które kitem, a co ważniejsze – dlaczego tak jest.
20:00-20:50 – Ciekawostki z komiksów Star Wars
Komisarz Sev
Komiksy od samego początku były jednym z fundamentów tworzenia uniwersum Star Wars. Uzupełnianie luk między filmami, tworzenie zupełnie nowych okresów czasowych czy też po prostu dostarczanie rozrywki i zabawy dla fanów. Podczas tej prelekcji chciałbym przedstawić wam wybrane ciekawostki, smaczki i warte uwagi momenty ze świata komiksów Star Wars.
Prelekcja będzie prezentowała w 98% komiksy z Nowego Kanonu, od 2015 roku.
21:00-21:50 – Mordercze pomidory, wściekłe opony i rekiny w tornadzie – kiedy horror wymknął się spod kontroli?
Grzegorz Damrath, Monika Budna „Blair Witch Podcast”
Horror od zawsze balansuje na granicy grozy i absurdu, ale czasem całkowicie ją przekracza. W tej prelekcji spojrzymy historycznie na najbardziej szalone filmowe zagrożenia – od lat 50. po współczesne produkcje klasy Z. Analizując ewolucję groteskowych złoczyńców, zastanowimy się, jak i dlaczego kino grozy wpadło w wir czystego szaleństwa.
Niedziela
09:00-09:50 – TikTok bez tajemnic
Popcornzilla
Jak tworzyć na TikToku, aby dotrzeć do szerokiej liczby ludzi? Jak zarabiać na TikToku? Jak działa algorytm? Jak TikTok kształtuje trendy w popkulturze? O tym wszystkim opowie Popcornzilla – jeden z największych twórców popkulturowych na TikToku. Właściciel sklepu popcornzilla.pl oraz agencji marketingowej Fatcat Media. Ambasador Multikina, który współpracował m.in. z Marvelem, Disney+, Canal Plus, Netflix czy SkyShowtime.
10:00-10:50 – Cukier, słodkości i mordercze nastolatki – O cukrzycy w popkulturze
Dawid Marzec
Słyszeliście kiedyś, że nie jesteście z cukru? Niektórzy z nas mają go więcej niż inni i wcale nie mówię tu o uroku osobistym. W swojej prelekcji postaram się pokazać jak cukrzyca – coraz bardziej powszechna choroba cywilizacyjna – przedstawiana jest w popkulturze.
11:00-11:50 – Twój idol jest draniem – co robić?
Krystyna Chodorowska
Właśnie dowiedzieliście, że ktoś wysuwa poważne zarzuty wobec waszego ulubionego twórcy. Co robić? Angażować się w dyskusję, czy zignorować burzę i nadal cieszyć się jego książkami? Przyjrzymy się kilkorgu uwielbianym twórcom z kanonu SF/fantasy i szokującym zachowaniom, jakich się dopuścili: czasem za kulisami, a czasem z dumą i w świetle reflektorów. Fandom bywa wspaniałym miejscem, ale zawsze znajdą się ludzie gotowi nadużyć sympatii i zaufania społeczności – i są to ludzie, których książki prawdopodobnie macie na półce. Jak się w tym odnaleźć? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć, choć nie będzie gotowych recept, co najwyżej wskazówki. Uwaga: prelekcja przeznaczona dla osób 16+ z uwagi na ciężkie tematy, jakie będą wspominane (bez szczegółowych opisów). Trigger warning: przemoc, przemoc wobec dzieci, transfobia, teorie spiskowe, mowa nienawiści, narkotyki, uzależnienia.
12:00-12:50 – Quo Vadis Popkulturo?!
Bartłomiej Sztobryn
Masz czasami wrażenie, że książki, filmy, gry, komiksy, mangi oraz animacje skręciły nagle w złym kierunku? Że twórcy odpięli wrotki i stwierdzili, że da się jechać bez nich? Że producenci, wydawcy, deweloperzy skręcili w prawo lub w lewo i wyjechali nie tylko poza granicę drogi ale też poza krawędź przepaści? Że dla nich liczy się tylko kasa a dzieła popkultury to jedynie produkt? Że tamci próbują dostosować świat pod siebie a jeśli fakty temu przeczą, tym gorzej dla faktów? Jak w tym wszystkim się odnaleźć? Najlepiej z humorem i dystansem! I to właśnie zostanie zaprezentowane podczas prelekcji!
13:00-13:50 – Top Gun: Maverick – Odlot od Rzeczywistości
Mateusz „elbrus998” Ściesiński
Przeprowadzę prelekcję opowiadającą o nierealistycznych aspektach filmu Top Gun: Maverick, porównując to co mówią jego twórcy z tym co wiemy z dostępnych dokumentów i instrukcjach. Prelekcja skupiać się będzie na analizie czemu dany aspekt filmu jest nie realistyczny i jak on powinien wyglądać. Wszystko to przedstawione będzie w przystępny i zrozumiały nawet dla laików sposób, stanowiąc wiedzę dodaną do filmu.
14:00-14:50 – Trzecia siła Gwiezdnych Wojen – Mandalorianie
Antek „Marik Awaud” Matuszewski
Mandalorianie są jedną z ikonicznych grup w uniwersum Gwiezdnych Wojen – grupą, która nijak nie wpasowuje się w czarno-białą koncepcję frakcji tego uniwersum. Jeśli chcecie zgłębić ich pełną zwrotów akcji historię, ta prelekcja jest właśnie dla was.
15:00-15:50 – Psychologia analityczna: co wspólnego mają ze sobą Piotruś Pan, Gandalf i ostatnia stworzona przez Ciebie postać?
Filip „Gothi” Bieniek
Tematem prelekcji jest pojęcie „archetypu”, wywodzące się z psychologii analitycznej Carla G. Junga. Zagadnienie przełożę z technicznego języka terapeutycznego na przystępne przykłady bohaterów z popkultury. Celem prelekcji będzie zaznajomienie słuchaczy z podstawami teorii analitycznej, przy jednoczesnym przedstawieniu praktycznego zastosowania tej wiedzy w procesie własnej twórczej pracy: postaci do TTRPG, czy książek.